Sprawdź, czy się dopuściłeś samowoli
Kiedy podwyższenie dachu domu w czasie jego naprawy to już samowola budowlana? Kiedy odstępstwo od zatwierdzonego projektu budowlanego uznawane jest za istotne i może narazić inwestora na kłopoty?
Rz: Kiedy inwestor naraża się na zarzut samowoli budowlanej?
Marcin Jasiński: Warto wiedzieć, że nie każde odstępstwo od zatwierdzonego projektu budowlanego prowadzi do powstania tzw. samowoli budowlanej, a to z dwóch przyczyn.
Po pierwsze przepisy prawa budowlanego przewidują dwa rodzaje odstępstw od zatwierdzonego projektu budowlanego: istotne i nieistotne. W zależność od tego, z którym odstępstwem mamy do czynienia, różne są konsekwencje prawne.
Kiedy odstępstwo jest istotne?
Za istotne odstąpienie uznaje się takie, które wymaga uzyskania opinii, uzgodnień, pozwoleń i innych dokumentów, zgodnie z przepisami szczególnymi (np. dotyczącymi ochrony zabytków), bądź gdy dotyczy ono:
– zakresu objętego projektem zagospodarowania działki lub terenu,
– charakterystycznych parametrów obiektu budowlanego (kubatury, wysokości, długości, liczby kondygnacji),
– zapewnienia warunków niezbędnych do korzystania z tego obiektu przez osoby niepełnosprawne,
– zmiany zamierzonego sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części,
– ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
Trzeba pamiętać, że istotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego jest dopuszczalne jedynie po uzyskaniu przez inwestora...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta