Zanurzeni w amerykańskim śnie
Stacje benzynowe
Zanurzeni w amerykańskim śnie
"Widok asfaltowej jezdni rozprażonej w południowym słońcu (. .. ), duchota letniego deszczu, po którym ogarnia uczucie beznadziejnej nudy (. .. ) chandrą wypełniające wyludnienie podmiejskiego krajobrazu". Ten klimat, który uwieczniał na płótnach amerykański malarz Edward Hopper wydaje się tak znajomy, jak namalowany przez niego wizerunek samotnej kobiety pijącej kawę w scenerii chłodnego baru samoobsługowego. To Ameryka lat dwudziestych.
W starym i słynnym amerykańskim filmie "Skamieniały las" Humphrey Bogart czeka na kompana na stacji benzynowej. W filmie "Zniknięcie" kobieta znika w nie wyjaśnionych okolicznościach na stacji benzynowej. Amerykańskie kino drogi to pasma szos i stacji benzynowych, tak zwyczajnych, że aż umykających pamięci. Czy w wizji Ameryki końca XX stulecia przedstawionej w filmie "Urodzeni mordercy" pierwsze z pięćdziesięciu dwóch morderstw zostało popełnione na stacji benzynowej?
-- Chyba tak -- przekonywał jeden z rozważających ten problem dziennikarzy filmowych -- bo para bohaterów miała samochód.
Odkąd samochody zawładnęły życiem i sercami ludzi, stacje benzynowe stały się miejscem ważnym, często...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta