Kogo stać na ten kredyt
Pieniądze na mieszkanie
Kogo stać na ten kredyt
Obecnie nie ma żadnych tanich preferencyjnych kredytów mieszkaniowych. Państwo pomaga w spłacaniu, ale jedynie pożyczek dawniej zaciągniętych. Dostępne na rynku hipoteczne kredyty mieszkaniowe są kredytami komercyjnymi o realnej dodatniej stopie procentowej. A to oznacza, że kredyt musi być oprocentowany dziś co najmniej 25 proc. rocznie -- jak na kredyt długoterminowy, bardzo drogo.
Rezultatem tej sytuacji jest długi cykl budowanych indywidualnie domów oraz niewielka podaż mieszkań spółdzielczych bądź budowanych przez różnego typu firmy inwestorskie. Z reguły to, co się buduje, jest finansowane wyłącznie pieniędzmi przyszłych właścicieli. Sytuacja jest paradoksalna. Z jednej strony, mamy banki z nadpłynnością finansową, które -- żeby zarabiać -- muszą sprzedawać kredyty, z drugiej strony -- kredyty, zwłaszcza długoterminowe, są praktycznie za drogie, a więc bierze się je ostrożnie.
Latem ubiegłego roku PKO BP zaproponowało nowy kredyt na cele mieszkaniowe, z odroczoną spłatą należności. Pisaliśmy już onim, ale dziś chcemy zaprezentować hipotetyczne wyliczenia spłat -- po to, aby potencjalni kandydaci mogli przymierzać się realnie do tej formy finansowania. W jednej z tabel przedstawione są wyliczenia dla kredytu spłacanego według formuły indeksowanej, w drugiej -- według normatywnej. W obu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta