Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Obraz Wielkiego Tygodnia

30 marca 1996 | Plus Minus | MM

Obraz Wielkiego Tygodnia

Monika Małkowska

Świadkowie Ukrzyżowania

Sześć wieków temu rozpowszechnił się w Europie "krucyfiks mistyczny", przedstawiający zmaltretowane i pokrwawione ciało Chrystusa, rozpięte na krzyżu. Nieco później, na początku XV stulecia, wykształcił się typ symbolicznie ukazywanego Ukrzyżowania -- nie jako historycznego zdarzenia, lecz jako znak Męki Zbawiciela, ustawicznie odnawianej w trakcie ofiary mszalnej. Te przedstawienia ukazywały, poza Chrystusem, dwie postaci pod krzyżem, personifikujące Eklezję i Synagogę. Oznaczało to, że krzyż oddzielił Stare i Nowe Przymierze.

W końcu XV stulecia Kalwaria zapełnia się ludźmi, symboliczne znaczenia zanikają. Odtąd malarze starali się jak najsugestywniej oddać atmosferę zdarzeń Wielkiego Tygodnia. Rozpacz zmieszana z szyderstwem, obojętność z bólem, połączenie wzniosłości z przyziemnością, uduchowienia z bezdusznością -- wszystko to pozwalało artystom wykazać się umiejętnościami różnicowania ludzkich emocji i reakcji, uwidocznionych w gestach i mimice. Coraz częściej pokazywano umierających na krzyżach, obok Chrystusa, dwóch łotrów; żołnierzy, rzucających kości o szatę Jezusa; tłoczących się ciekawskich. A obok zbolała Matka, której towarzyszy Jan Ewangelista i lamentująca Maria Magdalena.

Jednymi z pierwszych mistrzów,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 713

Spis treści
Zamów abonament