Hodowla narządów
Niedługo tkanki ludzkiego ciała będzie można wymieniać na zamówienie
Hodowla narządów
Transplantolodzy przyzwyczaili nas, że narządy do przeszczepów muszą być pobrane od zmarłych. Wydawało się, że nie ma innego sposobu na ratowanie życie niektórych chorych. Nie ma też możliwości odtwarzania skóry, chrząstek, kości czy nawet całych organów. Ale wygląda na to, że te bariery biologiczne znowu uda się pokonać. W kilku laboratoriach "hodowcy tkanek" potrafią już odtworzyć małżowinę uszną, cewkę moczową, a nawet komórki wytwarzające insulinę. Prowadzone są przygotowania do pierwszych prób na ludziach.
Jednym z najbardziej znanych osiągnięć jest zastawka serca, jaką wyhodowali specjaliści słynnej już firmy Advanced Tissue Sciences (ATS) w La Jolla w Kalifornii. "Produkują" oni tkanki w specjalnych bioreaktorach, do których pompują substancje odżywcze zawierające hormony, enzymy i proteiny. Do takiej pożywki wystarczy wstawić odpowiednie komórki, najlepiej jeszcze nie zróżnicowane, które wkrótce zaczynają się rozrastać. Ale nie wystarczy temu biernie się przyglądać. Z takiej bezładnej hodowli mogą powstać jedynie bezkształtne masy komórek, zupełnie do niczego nie przydatnych.
Zastawka serca na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta