Tożsamość w czasach zmiany
Castel Gandolfo VI
Tożsamość w czasach zmiany
VI spotkanie w Castel Gandolfo czołowych humanistów europejskich, odbywające się pod protektoratem papieża Jana Pawła II (podsumowane w kolejnym tomie) , tym razem poświęcone było problemowi tożsamości w czasach zmiany. Nie jest to bynajmniej kwestia li tylko teoretyczna we współczesnej Europie, bowiem -- jak zauważa prof. Krzysztof Michalski, autor wstępu i opracowania -- coraz natarczywiej padają pytania, czym jest np. polskość, niemieckość, Europa, kim jesteśmy i kim chcemy być.
Po to jednak, by pojęcia tożsamości nie traktować tylko emocjonalnie (co w XVIII i XIX wieku, w dobie tworzenia się narodów, doprowadziło do powstania nacjonalizmów) , potrzebna jest analiza obecnej sytuacji, a także refleksja teoretyczna na temat elementów składających się na tożsamość osobową czy tzw. grupową. Ważna jest tu analiza tożsamości narodowej, w której Charles Taylor dostrzega trzy zasadnicze wymiary: tożsamość zakreśla pewien horyzont moralny; jest przestrzenią negocjacji i walki o uznanie; faktem też jest, że każdy naród posiada swego "ducha".
W każdym razie dzisiaj tożsamość jawi się nam jako coś, co się obiera. Jest rzeczą charakterystyczną, że we współczesnych, naukowych definicjach zarówno narodu, jak i tożsamości narodowej, podkreśla się przede wszystkim...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta