Gra do własnej bramki
Gra do własnej bramki
Piotr Kasznia z Paryża
Prawica rządzi Francją od 1993 r. , posiadając w Zgromadzeniu Narodowym ponad 80 proc. mandatów i bezprecedensową w historii VRepubliki przewagę nad lewicową opozycją. Mimo to, a może właśnie dlatego, nigdy jeszcze nie była tak skłócona i podzielona. Przyczyn jest wiele: mało czytelna i nieskuteczna polityka rządu Alaina Juppego, nie zabliźnione jeszcze rany po bratobójczej walce Jacquesa Chiraca i Edouarda Balladura o prezydenturę, zacięta rozgrywka o władzę w łonie liberalnej Unii na Rzecz Demokracji Francuskiej w perspektywie zbliżającego się kongresu tej partii. Jeżeli prezydentowi nie uda się w najbliższych miesiącach zapanować nad sytuacją, to Partia Socjalistyczna będzie miała duże szanse na wygranie wyborów parlamentarnych w 1998 r.
Od 1993 r. -- po kilkunastu latach rządów socjalistów -- Francją rządzi nie jedna partia, ale koalicja dwóch ugrupowań prawicy: gaullistowskiego Zgromadzenia na Rzecz Republiki (RPR) , założonego w 1976 r. przez obecnego prezydenta Jacquesa Chiraca, oraz liberalnej Unii na Rzecz Demokracji Francuskiej (UDF) , utworzonej w 1978 r. przez ówczesnego prezydenta Valery'ego Giscarda d'Estaing. Sama UDF jest z kolei koalicją siedmiu partii prawicowych i centrowych z Partią Republikańską (PR) Francoisa Leotarda na czele.
Po zwycięstwie w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta