Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dodatki zwiększają miesięczne pobory

12 maja 2009 | Gazeta prawa i podatków | Agata Lankamer-Prasołek Łukasz Prasołek

To od firmy zależy, czy jej personel będzie otrzymywał gratyfikacje za staż pracy, czy z racji pełnionej funkcji. Ona też ustala warunki ich przyznawania i wypłaty

Coraz częściej w skład poborów pracownika – oprócz pensji zasadniczej oraz premii lub nagród – wchodzą różnego rodzaju dodatki, stanowiące stały składnik wynagrodzenia przysługujący z różnych tytułów. Mimo że co do zasady (tj. poza sferą budżetową) nie mają charakteru obligatoryjnego, to jednak każdy pracodawca może załodze przyznać do nich prawo w wewnątrzzakładowych przepisach płacowych (tj. układzie zbiorowym pracy czy regulaminie wynagradzania). W takim przypadku stają się one częścią wynagrodzenia pracownika i przysługują po spełnieniu określonych warunków. Zatem ich przyznanie nie jest zależne od woli pracodawcy, a zmiana wysokości lub pozbawienie prawa do któregoś z dodatków będzie wymagało dokonania wypowiedzenia zmieniającego lub zawarcia z zatrudnionym odpowiedniego porozumienia zmieniającego.

W praktyce najczęściej spotykane są dwa rodzaje dodatków: stażowy i funkcyjny. Mają bowiem na celu promowanie dwóch istotnych dla każdego pracodawcy kwestii: przywiązania do firmy (staż pracy) oraz ponoszonej przez pracowników odpowiedzialności związanej z piastowanym przez nich stanowiskiem (dodatek funkcyjny).

Za wysługę lat

Podstawą wypłacenia dodatku stażowego (zwanego również dodatkiem za wysługę lat) mogą być wyłącznie przepisy powszechnie obowiązujące lub regulacje wewnątrzzakładowe, przyjęte w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8315

Spis treści
Zamów abonament