Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szybkie przyjęcie euro jest wciąż możliwe

12 maja 2009 | Ekonomia | Jakub Borowski
autor zdjęcia: Szymon Łaszewski
źródło: Rzeczpospolita

Początek 2010 roku może być dobrym momentem na wejście Polski do korytarza ERM2 – pisze były pracownik Narodowego Banku Polskiego

Suplement do opracowanego przez NBP „Raportu na temat pełnego uczestnictwa Rzeczypospolitej Polskiej w trzecim etapie unii gospodarczej i walutowej” poświęcony implikacjom kryzysu finansowego dla integracji Polski ze strefą euro, zasługuje na szczególną uwagę z dwóch powodów. Po pierwsze zawiera on tezę, że kryzys finansowy może przyczynić się do pogorszenia bilansu korzyści i kosztów przyjęcia wspólnej waluty. Po drugie suplement akcentuje „wysokie ryzyko” związane z wypełnieniem kryteriów z Maastricht oraz koszty, jakie mogą się wiązać z dążeniem do ich wypełnienia w warunkach trwającego kryzysu gospodarczego.

Głównym uzasadnieniem dla pierwszej tezy suplementu jest ryzyko nasilenia się tendencji protekcjonistycznych w krajach Unii, na które właściwą, zdaniem autorów raportu, odpowiedzią byłoby złagodzenie krajowej (autonomicznej) polityki monetarnej. Trudno zgodzić się z taką oceną. Po pierwsze doświadczenia ostatnich miesięcy pokazują, że podjęte w niektórych rozwiniętych krajach UE próby powrotu do protekcjonizmu (np. propozycja rządowego wsparcia dla francuskiego sektora motoryzacyjnego w zamian za realokację produkcji samochodów z zagranicy do Francji) nie powiodły się, do czego w znacznym stopniu przyczyniła się zdecydowana postawa Komisji Europejskiej.

Po drugie zwalczanie ewentualnego protekcjonizmu poprzez rozluźnienie krajowej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8315

Spis treści
Zamów abonament