Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zagraniczna upadłość polskiej spółki – zjawisko niekoniecznie negatywne

12 maja 2009 | Prawo | Marek Porzycki
autor zdjęcia: Paweł Gałka
źródło: Rzeczpospolita

O powodach, dla których ogłaszanie upadłości polskich spółek za granicą może mieć też pozytywne skutki – pisze dr Marek Porzycki, pracownik Katedry Polityki Gospodarczej Uniwersytetu Jagiellońskiego

W ostatnim czasie coraz częściej zdarza się ogłaszanie upadłości polskich spółek przez zagraniczne sądy działające na podstawie rozporządzenia Rady (WE) nr 1346/2000 z 29 maja 2000 r. w sprawie postępowania upadłościowego. Opierają się one na uznaniu (zgodnie z art. 3 ust. 1 rozporządzenia), że główny ośrodek podstawowej działalności (COMI) takiej spółki znajduje się nie w Polsce, lecz innym państwie członkowskim (z reguły w siedzibie spółki dominującej). Krytycznie ocenił tę sytuację na łamach „Rz” dr Tomasz Chilarski („Gdy sąd zagraniczny ogłasza upadłość polskiej spółki”, 21 kwietnia). Wydaje się jednak, że zagranicznych upadłości polskich spółek nie należy oceniać wyłącznie negatywnie jako przypadków uzurpacji jurysdykcji przez zagraniczne sądy.

Czym jest COMI

Na tle rozporządzenia za rozstrzygające przy wykładni pojęcia COMI nie można uznać prowadzenia w danym kraju (np. w Polsce) działalności produkcyjnej, zatrudniania pracowników i płacenia podatków. Nie można odmówić tym okolicznościom istotnego znaczenia, ale w świetle motywu 13. preambuły do rozporządzenia rozstrzygające jest miejsce, z którego dłużnik zarządza swoją działalnością (ośrodek decyzyjny spółki) i jako takie jest ono rozpoznawalne przez osoby trzecie.

W strukturach koncernowych zarządzanych w scentralizowany sposób może wystąpić sytuacja,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8315

Spis treści
Zamów abonament