Telepracownik nie zapłaci PIT od zwróconych mu kosztów
Zatrudniony, który wykonuje obowiązki w domu, nie zapłaci podatku dochodowego od zwrotu wydatków poniesionych na opłacenie łącza internetowego lub ryczałtu rekompensującego używanie prywatnego komputera do celów służbowych
Powszechny dostęp do Internetu sprawił, że coraz więcej osób może wykonywać swoje obowiązki służbowe bez wychodzenia z domu. Uwzględnia to kodeks pracy, do którego zostały wprowadzone przepisy regulujące zatrudnianie w ramach telepracy. W związku z tym pojawiają się problemy podatkowe. Zatrudniony, który wykonuje obowiązki w domu, ponosi przecież wydatki, z których korzysta pracodawca. Najbardziej typowy przykład to opłaty za dostęp do Internetu.
Internet to też narzędzie
Problemem zwrotu przez pracodawcę opłat za Internet zajmowała się Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 30 grudnia 2008 r. (IPPB2/415-1420/08-2/MG). Z pytaniem zwróciła się spółka, która zamierza powierzyć grupie pracowników wykonywanie pracy w domu na podstawie przepisów kodeksu pracy dotyczących telepracy (art. 675 i następne). Firma wyposaży telepracowników w sprzęt komputerowy. Do wykonywania obowiązków będzie jednak niezbędny dostęp do Internetu. Umowy z dostawcami podpiszą pracownicy, a firma będzie refundować im część kosztów w formie jednolitej, zryczałtowanej stawki miesięcznej.
Izba skarbowa zgodziła się ze stanowiskiem spółki, że od tej kwoty pracownicy nie zapłacą podatku. To dlatego, że w tej sytuacji znajdzie zastosowanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta