Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co z odliczeniem podatku od środków trwałych, gdy rezygnujesz ze zwolnienia lub je tracisz

13 lipca 2009 | Dobra firma | Beata Sadowska

Czy przedsiębiorca, który najpierw wykorzystywał środek trwały do działalności zwolnionej, a następnie utracił prawo do zwolnienia lub zrezygnował z niego, może odliczyć VAT naliczony przy zakupie?

W świetle orzecznictwa Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości odpowiedź na to pytanie powinna być twierdząca. Szkopuł w tym, że może być problem z określeniem, na jakiej podstawie: czy jest nią art. 113 ust. 5 i ust. 7 ustawy o VAT, czy może art. 91 ust. 7.

Zdarza się, że przedsiębiorca zwolniony z VAT podmiotowo kupuje drogie wyposażenie, lokal użytkowy czy samochód ciężarowy, a w kolejnych latach rezygnuje ze zwolnienia bądź traci do niego prawo, i dalej wykorzystuje nabyty wcześniej majątek.

W art. 88 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT zastrzeżono, że odliczenia podatku naliczonego nie stosuje się do towarów i usług, których nabycie zostało udokumentowane fakturami otrzymanymi przed dniem utraty zwolnienia albo rezygnacji z niego, z wyjątkiem przypadków określonych w art. 113 ust. 5 i 7.

Odliczenie od zapasów ujętych w spisie

Według art. 113 ust. 5 i 7 podatnik, który rezygnuje ze zwolnienia przewidzianego dla drobnych przedsiębiorców (ze względu na wysokość obrotu nieprzekraczającą kwoty 50 tys. zł) bądź je traci, za zgodą naczelnika urzędu skarbowego może odliczyć VAT naliczony wynikający z:

- faktur dokumentujących zakupy dokonane przed dniem utraty/rezygnacji ze zwolnienia,

- dokumentów celnych oraz

- zapłacony z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Warunkiem jest sporządzenie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8368

Spis treści
Zamów abonament