Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Będą kłopoty z rozliczeniem części usług

13 lipca 2009 | Prawo | Konrad Piłat

Zaproponowane przez resort finansów zmiany ustawy o VAT skomplikują życie firmom świadczącym usługi finansowe. Jeśli wejdą w życie, to dużo trudniej niż dziś będzie im ustalić, czy zawierane transakcje są zwolnione od podatku

Usługi finansowe co do zasady podlegają zwolnieniu od VAT. Obecnie katalog tych zwolnień odwołuje się do Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług. Uzyskując opinię urzędu statystycznego, można więc ustalić, czy do danej transakcji trzeba doliczać podatek czy też nie.

Przestarzała dyrektywa

– Od 1 stycznia 2010 r. zakres zwolnień będzie sformułowany opisowo, a to spowoduje znaczny wzrost ryzyka podatkowego i sporów z fiskusem – mówi Marcin Chomiuk, doradca podatkowy w PricewaterhouseCoopers.

Tłumaczy, że wprowadzając zmiany, polski ustawodawca co prawda oparł się na rozwiązaniach z dyrektywy w sprawie VAT, ale nie uwzględnił, iż od dawna nie przystają one do dzisiejszych realiów. To dlatego, że powstały w latach 70. ubiegłego wieku, kiedy to nikt nie brał pod uwagę np. rozliczeń elektronicznych. Nic dziwnego, że od tego czasu pojawiło się wiele nowych transakcji. O tym, czy są one zwolnione od VAT, nie można się dowiedzieć z samej dyrektywy. Rozstrzyga to dopiero orzecznictwo ETS. ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8368

Spis treści
Zamów abonament