Siła wyższa to – marna wymówka dewelopera
Jeśli budowa osiedla się przedłuża, przyczyny powinny zostać wpisane do dziennika budowy i potwierdzone przez nadzór budowlany. Wyjaśnienia typu siła wyższa mogą świadczyć o problemach firmy
Rz: Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę, kupując mieszkanie od dewelopera w czasach kryzysu?
Piotr Kunicki: Transakcja kupna lokalu mieszkalnego na rynku pierwotnym poprzez zawarcie umowy deweloperskiej nigdy nie jest w 100 procentach bezpieczna. Praktyka gospodarcza pokazuje, że nie jest możliwe zabezpieczenie się przed wszystkimi sytuacjami, a szczególnie gdy wynikają one z braku rzetelności drugiej strony umowy.
Dlatego najlepiej, gdy umowa deweloperska zawarta jest w formie aktu notarialnego, w którym zawarty jest wniosek o wpis roszczenia o zawarcie umowy przeniesienia odrębnej własności lokalu do księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości gruntowej.
Jakie zapisy są kluczowe, jeśli chodzi o bezpieczeństwo klienta?
W umowie deweloperskiej w obecnych czasach należy zwrócić szczególną uwagę na możliwość przeciągania w czasie budowy inwestycji. Wszelkie okoliczności zaistnienia tzw. siły wyższej powinny być rzeczywiście okolicznościami, na które deweloper nie miał jakiegokolwiek wpływu, których nie mógł przewidzieć i ograniczyć ich skutków.
Takimi okolicznościami nie będzie w szczególności brak uzyskania pozwolenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta