Producenci biologicznej żywności wypełnią zgłoszenia na nowym formularzu
Ekologiczny rolnik i wytwórca muszą certyfikować swoją działalność. To, co wprowadzają na rynek, powinno praktycznie w 100 proc. pochodzić z kwalifikowanych upraw i hodowli
Od początku 2009 roku ekologiczni rolnicy i przedsiębiorcy działają według nowych unijnych przepisów obowiązujących w tej branży. Od 7 sierpnia obowiązuje też nowa polska ustawa o rolnictwie ekologicznym regulująca niektóre ważne dla nich kwestie.
Spisane w unijnych aktach prawnych >patrz ramka wymagania dotyczą nie tylko samej produkcji. To w praktyce cała filozofia oszczędnego gospodarowania zasobami natury. Nie jest łatwo sprostać takim wymaganiom. Nie można liczyć na wspomaganie wieloma powszechnie stosowanymi środkami chemicznymi (dotyczy to także prowadzących przetwórstwo czy np. magazyny) .
Wyróżnikiem gospodarstw ekologicznych jest ich położenie w czystym środowisku. Nie da się takiego prowadzić w rejonie narażonym na zanieczyszczenia przemysłowe lub pochodzące z intensywnych upraw. Wyróżnia je też dbałość o różnorodność biologiczną, m.in. przez utrzymywanie i wprowadzanie zadrzewień i zakrzewień śródpolnych, zachowanie miedz, łąk, pastwisk i wód. Przepisy zalecają także odpowiedni dobór gatunków i ras dla danego regionu oraz stosowanie odmian i gatunków miejscowych.
Nadzór nad taką działalnością sprawuje w Polsce Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.
Kilka lat na przestawienie
Jednak by uznać produkt za ekologiczny, nie wystarczy wyhodować go w warunkach jak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta