Przedsięwzięcia współfinansowane z funduszy unijnych na uprzywilejowanej pozycji
Mała lub średnia firma, która ma kłopot z zabezpieczeniem kredytu, może skorzystać z rządowego programu zarządzanego przez BGK. Musi to zrobić za pośrednictwem jednego z banków komercyjnych
Przedsiębiorca starający się o kredyt nierzadko ma problem z przedstawieniem wymaganych przez bank zabezpieczeń. Przyczyną może być na przykład brak wystarczającego majątku. W takiej sytuacji rozwiązaniem dla mikro-, małych i średnich firm jest skorzystanie z poręczeń i gwarancji Banku Gospodarstwa Krajowego.
Bank ten ma specjalny program, którego celem jest wspieranie przedsiębiorczości poprzez zwiększenie dostępu do kredytów. Chodzi zarówno o kredyty inwestycyjne, jak i obrotowe. Wspierane są przede wszystkim przedsięwzięcia współfinansowane z funduszy unijnych, projekty infrastrukturalne oraz związane z rozwojem małych i średnich przedsiębiorstw, w tym realizowane z wykorzystaniem środków publicznych.
Na różne cele
W ramach programu funkcjonuje kilka linii poręczeniowych.
- Pierwsza jest zarezerwowana dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorców, którzy potrzebują poręczenia nowego kredytu obrotowego lub inwestycyjnego, z wyłączeniem kredytów na inwestycje kapitałowe.
- Druga linia poręczeniowa przeznaczona jest dla banków, a przedsiębiorcy skorzystają na jej istnieniu tylko pośrednio. Bank Gospodarstwa Krajowego może bowiem poręczyć kredyty udzielone przez dany bank komercyjny w poprzednich latach. Taka operacja poprawia bankowe współczynniki, od których zależy możliwość przyznawania firmom...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta