Nie przedstawisz w ZUS świadków zatrudnienia w szczególnych warunkach
Nie wystarczy pracować w określonych warunkach, aby później otrzymać z tego tytułu emeryturę. Zakład przyzna to świadczenie tylko wtedy, gdy osoba, która się o nie ubiega, potwierdzi wymagany okres zatrudnienia odpowiednim świadectwem
Za wykonywanie pracy w szczególnych warunkach przewidziane są dwa świadczenia emerytalne.
Pierwsze z nich to emerytura z tytułu zatrudnienia w szczególnych warunkach przewidziana w ustawie o emeryturach i rentach z FUS oraz rozporządzeniu w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.
Drugie – to przyznawana od 1 stycznia 2009 r. emerytura pomostowa. Osoba, która była zatrudniona w szczególnych warunkach i nie skorzystała z emerytury przewidzianej w ustawie o emerytach i rentach z FUS, może, przechodząc na emeryturę po ukończeniu wieku 60 lat (kobieta) lub 65 lat (mężczyzna), starać się o rekompensatę, która będzie stanowić dodatek do kapitału początkowego.
Trzeba udowodnić
Od tego, czy udowodni, że przepracowała dany okres (najczęściej 15 lat) w szczególnych warunkach, zależy, czy nabędzie prawo do wspomnianych świadczeń. Ustalając ten okres, ZUS uwzględnia okresy zatrudnienia przy pracach wymienionych w wykazie A lub B (stanowią one załącznik do wspomnianego rozporządzenia w sprawie wieku emerytalnego). Jeśli natomiast sprawa ma dotyczyć emerytur pomostowych, bierze również pod uwagę okresy pracy wymienione w załącznikach do ustawy o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta