Pensje w firmach bez rządowej kontroli
O skali podwyżek będą decydować poszczególne zakłady w negocjacjach z przedstawicielami załogi, a nie odgórny wskaźnik. Zasada „wszystkim podnosimy równo” trafi do lamusa
Do konsultacji społecznych trafił właśnie projekt uchylający przepisy ustawy z 16 grudnia 1994 r. o negocjacyjnym systemie kształtowania przyrostu przeciętnych wynagrodzeń u przedsiębiorców. Taki postulat wysunęli związkowcy w czasie rozmów w Komisji Trójstronnej.
Obowiązująca ustawa limituje podwyżki w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 50 osób: nie dostaną więcej niż ustalony rządowy wskaźnik – np. w tym roku wynosi on 8 proc. W praktyce prywatne firmy nie przejmują się tym ograniczeniem i swobodnie dokonują korekt wynagrodzenia. Jednak spółki Skarbu Państwa i samorządu mają związane ręce.
Uchylenie tej ustawy to pierwszy krok do zniesienia ograniczeń zarobkowych dla prezesów państwowych spółek. Uwolnienie podwyżek dla pracowników może oznaczać rychły koniec...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta