Referendarz sądowy także w sądzie karnym
Co zmienić, by sądy sprawniej orzekały w sprawach karnych – podpowiada osoba jak najbardziej kompetentna, bo wiceprezes Sądu Rejonowego w Lublinie, sędzia IV Wydziału Karnego
Projekt zmian w prawie o ustroju sądów powszechnych wywołał w środowisku sędziowskim ożywioną dyskusję. Koncentruje się ona na nowych formach nadzoru administracyjnego, potrzebie ocen pracy sędziów czy też zwiększeniu uprawnień dyrektorów sądów. Nie mniejsze zainteresowanie budzą tzw. awanse poziome sędziów.
Oprócz tej niewątpliwie potrzebnej wymiany poglądów na temat głównych założeń ustrojowych sądownictwa powszechnego mniejszy już akcent w dyskusji, a na pewno mniejsze zaangażowanie emocjonalne, kładzie się na potrzebę wprowadzenia rozwiązań, które mogłyby się przyczynić do podniesienia sprawności wymiaru sprawiedliwości.
Potrzebny od zaraz
Nie mogę zrozumieć, dlaczego instytucji referendarza sądowego nie wprowadzono w postępowaniu karnym i karnym wykonawczym, a także w sprawach o wykroczenia. Istota tej instytucji polega przecież na odciążeniu sędziów od pozaorzeczniczych i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta