Pracodawca może dyscyplinować podwładnych
Szef może stosować wobec pracowników tylko kary porządkowe wymienione w kodeksie pracy. Jeśli nałoży inny środek, popełnia wykroczenie i może zapłacić grzywnę, nawet do 30 tys. zł
Zgodnie z kodeksem pracy przełożony może nałożyć na pracownika alternatywnie karę upomnienia, nagany lub karę pieniężną. Warto wiedzieć, że pracodawca nie ma obowiązku stosowania stopniowania kar porządkowych. Zatem nawet na podwładnego, który wcześniej nie był karany, może zostać nałożona od razu nagana albo kara pieniężna. Istotne jest także to, że pracodawca może ukarać zatrudnionego tylko jedną z wymienionych kar. Nie może on zatem np. za stawienie się do pracy przez zatrudnionego w stanie nietrzeźwym wymierzyć mu i kary nagany, i kary pieniężnej. Zastosowanie kary nie wyklucza natomiast możliwości rozwiązania z pracownikiem umowy o pracę m.in. w trybie natychmiastowym lub pominięcia go np. w przyznawaniu nagród czy premii.
Tylko gdy wina
Ukaranie pracownika jest uzasadnione tylko wtedy, gdy jego działaniu można przypisać bezprawność (np. niezgodność z regulaminem pracy) oraz winę (umyślną lub nieumyślną). Przepisy kodeksu pracy o odpowiedzialności porządkowej mają charakter bezwzględnie obowiązujący. Pracodawcy nie mogą więc w aktach wewnętrznych (np. regulaminie pracy) rozszerzać zakresu takiej odpowiedzialności.
Surowszą karę otrzyma...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta