Od inwestycji do odsprzedaży da się zapłacić mniej
Firmy, które kupiły zabudowane nieruchomości, muszą za nie płacić znacznie wyższy podatek niż za sam grunt. Wystarczy jednak taki budynek rozebrać lub zdemontować sam dach, żeby płacić mniej
Ustawa z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn. DzU z 2006 r. nr 121, poz. 844) w art. 2 ust. 1 przewiduje opodatkowanie podatkiem od nieruchomości gruntów, budynków oraz budowli. Podatkiem od nieruchomości objęte zostały grunty i budynki niezależnie od ich przeznaczenia.
Do prowadzenia działalności
Inaczej jest w przypadku budowli, które podlegają opodatkowaniu wyłącznie wtedy, gdy służą do prowadzenia działalności gospodarczej. W gestii rady gminy, zgodnie z art. 5 wspomnianej ustawy, pozostaje uprawnienie do różnicowania wysokości stawek podatkowych dla poszczególnych grup podatników, w tym do uchwalania wyższych stawek podatkowych w stosunku do gruntów czy budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.
– Grunty i budynki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej to takie, które znajdują się w posiadaniu przedsiębiorcy. Już sam fakt nabycia nieruchomości przez przedsiębiorcę skutkuje zastosowaniem w stosunku do tych nieruchomości wyższych stawek podatkowych – tłumaczy Patrycja Kozłowska z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta