Ważne umiejętności, a nie papier
Prawie 170 tys. Polaków rozpoczyna co roku studia podyplomowe. Pracodawcy doceniają chęć podwyższania kwalifikacji, ale nie kosztem doświadczenia
Kończąc biotechnologię na Politechnice Warszawskiej, Magda Pietrzak wiedziała już, że będzie musiała zdobyć nowy zawód. W kraju o pracę w tej specjalności bardzo trudno, a za granicę wyjechać nie chciała. Przekwalifikowała się więc na finanse. Skończyła podyplomowe studia z rachunkowości na UW, by zdobyć licencję na usługowe prowadzenie ksiąg handlowych, i od kilku lat jest właścicielką biura rachunkowego.
To właśnie chęć zdobycia nowego zawodu jest jednym z głównych powodów decyzji o powrocie na studia po dyplomie.
Inna przyczyna to konieczność zdobycia bardzo specjalistycznych umiejętności albo pogłębienia szybko zmieniającej się wiedzy.
Praktyka najważniejsza
Rzadziej decydujemy się na studia dla samego studiowania i satysfakcji zdobywania wiedzy, choć Justyna Ciećwierz, coach kariery, przyznaje, że w swej pracy spotyka ludzi, którzy cały czas się uczą, odkładając na później wejście na rynek pracy. To błąd.
25 procent więcej zarabia kierownik po studiach podyplomowych(według wynagrodzenia.pl)
– Studia podyplomowe są atutem pracownika, ale firmy rzadko premiują samą chęć uczenia się – przestrzega Marek Suchar, dyrektor firmy doradztwa personalnego IPK. Jego zdaniem na rynku pracy świetnie sprawdzają się podyplomowe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta