Nie wiadomo, kiedy zabrać firmie pieniądze
Zatrzymywanie wadium w sytuacji, gdy przedsiębiorca uzupełnia dokumenty, ale te dalej zawierają błędy, wciąż budzi kontrowersje
Do redakcji „Rz” napływają liczne pytania urzędników samorządowych dotyczące tej kwestii. Niestety, nie możemy dać jednoznacznej, uniwersalnej odpowiedzi. Powód jest prosty: zarówno w orzecznictwie, jak i doktrynie można się spotkać z różnymi opiniami.
Całe zamieszanie wynika z art. 46 ust. 4a prawa zamówień publicznych. Nakazuje on zatrzymywać wadium, jeśli wykonawca nie uzupełni na wezwanie brakujących lub wadliwych dokumentów, chyba że nastąpi to z przyczyn nieleżących po jego stronie. Przepis ten nie daje jednoznacznej odpowiedzi, co powinien zrobić urząd, gdy wykonawca zareaguje na wezwanie i złoży nowy dokument, ale nadal zawierający błędy.
„Jedno z zadań w wykazie dołączonym do oferty nie odpowiada swą wartością przedmiotowi zamówienia. Wezwaliśmy firmę do uzupełnienia. Złożyła ona nowy wykaz, w którym podała inne zadania, ale również na niższe niż wymagane kwoty. Czy powinniśmy zatrzymać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta