Jak prawidłowo wystawić weksel
Stosowanie tego dokumentu nie tylko wiąże się z ułatwieniami przy dochodzeniu roszczeń, ale może być skutecznym sposobem na poprawę płynności finansowej firmy
Weksel jest znany i stosowany na świecie od ponad tysiąca lat. Na jego popularność i szerokie wykorzystanie wpływają prostota wystawiania (względna) i liczne zalety. Niestety, w Polsce w okresie PRL został nieco zapomniany. Teraz jednak wraca i coraz chętniej jest stosowany przez przedsiębiorców.
Najczęściej chyba wykorzystuje się go jako sposób zabezpieczania przyszłych płatności. Może jednak być także instrumentem kredytu kupieckiego, a nawet likwidować zatory płatnicze tak doskwierające wielu polskim przedsiębiorcom. W tym ostatnim przypadku da się przecież wykorzystać instytucję dyskontowania weksli w bankach lub innych instytucjach finansowych. Z kolei perspektywa uzyskania poręczenia wekslowego poprawia pozycję wierzyciela. Za zobowiązanie odpowiada wtedy większa liczba dłużników.
Liczy się już sam podpis
Zobowiązanie wekslowe cha- rakteryzuje się kilkoma specyficznymi cechami. Przede wszystkim należy ono do tzw. zobowiązań abstrakcyjnych, tzn. oderwanych od rzeczywistych (np. gospodarczych) przyczyn jego powstania. Osoba wystawiająca lub podpisująca ten dokument zobowiązuje się do wykonania świadczenia pieniężnego przez sam fakt złożenia swojego podpisu. To zobowiązanie odrywa się od rzeczywistych powodów jego powstania (np. otrzymania towaru przez kupującego, za który należy się zapłata).
Bez dodatkowych warunków
Drugą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta