Absolwent i stażysta uzupełnią braki kadrowe
Gdy są wakacje lub okres wzmożonych zamówień na usługi, przedsiębiorca może mieć kłopoty z pomysłem na szybkie znalezienie rąk do pracy. Jest na to kilka rad
Oczywiście, można zlecić dodatkowe prace osobom już zatrudnionym w firmie. Wtedy jednak podczas realizacji zadań prawdopodobnie dojdzie do pracy w nadgodzinach. Będzie to co prawda dopuszczalne ze względu na szczególne potrzeby pracodawcy, jednakże nie każdego wolno zatrudniać po godzinach. Ani kobiety w ciąży, ani młodociani, nawet gdy zechcą, nie będą mogli tak pracować. Co więcej, nadgodziny są limitowane – co do zasady rocznie na jednego zatrudnionego nie może ich być więcej niż 150. Tak wynika z art. 151 § 3 kodeksu pracy. Ponadto nie w każdym przypadku nadgodziny w ogóle rozwiązują sprawę. Czasem po prostu trzeba przyjąć dodatkową osobę.
Wtedy w zależności od zapotrzebowania na takich pracowników podstawą ich zatrudnienia w firmie mogą być umowy terminowe albo cywilnoprawne, takie jak zlecenie lub o dzieło – ważne, by tak naprawdę nie miały cech umowy o pracę. Zależnie od branży, którą zajmuje się dana firma, potrzeby kadrowe mogą być różne. Inaczej będzie to wyglądało w budownictwie, turystyce, gastronomii czy w związku z koniecznością zastąpienia stałego pracownika, który przebywa na urlopie wychowawczym. W okresie wakacyjnym pracy szukać mogą częściej studenci czy absolwenci zainteresowani odbyciem praktyk lub stażu.
Prosto z urzędu
Firma, której szczególnie zależy na zminimalizowaniu kosztów, przede wszystkim może...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta