Amerykański Nobel z ekonomii
Amerykanie prof. Elinor Ostrom i prof. Oliver E. Williamson laureatami Nobla z ekonomii. Po raz pierwszy ten tytuł przyznano kobiecie. Zaskoczenie: nagroda nie przypadła naukowcom badającym obecny kryzys
Tegoroczna Nagroda Nobla za wybitne osiągnięcia w ekonomii nie zaskoczyła, jeśli chodzi o narodowość laureatów. I prof. Elinor Ostrom, i prof. Oliver E. Williamson są Amerykanami. Zaskoczyło jednak to, że po raz pierwszy przyznano ten najwyższy dla ekonomisty honor, oficjalnie nazywany Nagrodą Banku Szwecji im. Alfreda Nobla, kobiecie. Co ciekawe, osiągnięcia obydwojga dotyczą spraw niesłychanie przyziemnych: zarządzania własnością społeczną oraz rozwiązywaniem konfliktów pomiędzy firmami. Wcześniej oczekiwano, że nagroda przypadnie naukowcom zajmującym się bańkami spekulacyjnymi i metodami ich rozpoznawania.
Joakim Roenngren, rzecznik Ladbrokes Plc, firmy, która zajmuje się przyjmowaniem zakładów na typowanie zwycięzców, powiedział wczoraj, że znacznie mniej osób typowało Ostrom (pomnożyli postawioną kwotę 51-krotnie) niż Williamsona (otrzymali 21 dol. za każdego postawionego dolara). Ostrom była kandydatką prawie nieznaną, zainteresowanie Williamsonem było większe.
Oboje mają po ponad 70 lat i są profesorami na amerykańskich uniwersytetach: Ostrom na University of Indiana w Bloomington,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta