Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Chcesz uniknąć kar, postaraj się o pozwolenie na użytkowanie

19 października 2009 | Gazeta prawa i podatków | Renata Krupa-Dąbrowska

Inwestor, który wybudował pawilon handlowy lub magazyn, musi załatwić końcowe formalności budowlane, zanim zacznie z niego korzystać. Inaczej grożą mu surowe kary

Załatwianie procedur budowlanych nie kończy się z chwilą uzyskania pozwolenia na budowę. Kiedy obiekt jest już gotowy, niezbędne jest jeszcze pozwolenie na użytkowanie lub zawiadomienie o zakończeniu budowy. Nie jest to jedno i to samo.

Rodzaj obowiązków

Zawiadomienie o zakończeniu budowy jest dużo wygodniejsze dla inwestora. Po jego złożeniu do nadzoru trzeba odczekać 21 dni. W tym czasie powiatowy inspektor bada dokumentację. Jeżeli nie zgłosi sprzeciwu, można już zacząć korzystać z obiektu. Jest to tzw. milcząca zgoda.

Najczęściej niezbędne będzie jednak pozwolenie na użytkowanie. Art. 55 prawa budowlanego przewiduje, że jest ono potrzebne, jeżeli obiekt wymaga pozwolenia na budowę i należy do jednej z następujących kategorii: V, IX – XVIII, XX, XXII, XXIV, XXVII – XXX. Co oznaczają te liczby, można dowiedzieć się z załącznika do prawa budowlanego.

O pozwolenie trzeba się jednak starać także wtedy, gdy w trakcie budowy zostały dokonane istotne odstępstwa od projektu budowlanego. Jest ono również wymagane, jeżeli w trakcie budowy powiatowy inspektor miał zastrzeżenia i nałożył obowiązek jego uzyskania.

Pozwolenie na użytkowanie wydaje się po przeprowadzeniu postępowania administracyjnego. Strona jest w nim tylko jedna: inwestor. Dzięki temu unika się ewentualnych sporów oraz odwołań. Urzędem właściwym do załatwiania końcowych formalności jest powiatowy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8451

Spis treści
Zamów abonament