Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Barometr - mieszkania do wynajęcia

19 października 2009 | Ekonomia | Anna Sielanko
Jak czytać barometr? Pośrednicy z pięciu miast podają stawki za wynajem kawalerek i mieszkań dwupokojowych, bez wyposażenia, w dzielnicach  sypialniach, obowiązujące obecnie oraz prognozowane dla tych samych lokali za rok. Wyliczoną aktualną średnią cenę porównujemy z obowiązującą przeciętną przed rokiem i przewidywaną za rok, uzyskując rzeczywiste i prognozowane zmiany wyrażone w procentach.  Barometr powstał przy współpracy z Tomaszem Rożkiem z Akcesu  w Warszawie, Tomaszem Błeszyńskim – doradcą z rynku nieruchomości  w Łodzi, Przemysławem Szkutnikiem z Ober-Haus z Gdańska, Arturem  Jakubczykiem z Lexpolu w Katowicach i Leszkiem Michniakiem z Wrocławskiej Giełdy Nieruchomości
źródło: Rzeczpospolita
Jak czytać barometr? Pośrednicy z pięciu miast podają stawki za wynajem kawalerek i mieszkań dwupokojowych, bez wyposażenia, w dzielnicach sypialniach, obowiązujące obecnie oraz prognozowane dla tych samych lokali za rok. Wyliczoną aktualną średnią cenę porównujemy z obowiązującą przeciętną przed rokiem i przewidywaną za rok, uzyskując rzeczywiste i prognozowane zmiany wyrażone w procentach. Barometr powstał przy współpracy z Tomaszem Rożkiem z Akcesu w Warszawie, Tomaszem Błeszyńskim – doradcą z rynku nieruchomości w Łodzi, Przemysławem Szkutnikiem z Ober-Haus z Gdańska, Arturem Jakubczykiem z Lexpolu w Katowicach i Leszkiem Michniakiem z Wrocławskiej Giełdy Nieruchomości

Ceny najmu mieszkań, jak wynika z barometru „Rz”, spadły o kilka procent od zeszłego roku.

Dziś mija ożywienie związane z początkiem roku akademickiego – oceniają pośrednicy. Większość studentów, którzy dominowali wśród klientów w poprzednich miesiącach, już znalazła dla siebie lokum na kolejny rok nauki. Obecnie głównymi zainteresowanymi najmem są rodziny lub pracownicy, którzy na stałe mieszkają w innych miastach.

Wybór mieszkań na wynajem jest duży, podaż znacznie przewyższa popyt. Zdaniem ekspertów wiele osób zainwestowało w ostatnich latach w nieruchomości przeznaczone na ten cel.

Z kolei recesja w gospodarce wpływa na zmniejszenie zainteresowania najmem, zwłaszcza ze strony dużych firm i koncernów. W tej sytuacji wynajmujący gotowi są w trakcie negocjacji obniżać ceny, zwłaszcza w przypadku lokali luksusowych, najdroższych.

Ceny mieszkań na wynajem: rp.pl/nieruchomosci/barometr

Brak okładki

Wydanie: 8451

Spis treści
Zamów abonament