Partyzantka w eterze
Nasz bohater: Wilhelm Rotkiewicz - polski inżynier organizuje łączność w oddziałach Marszałka Tity
Późną jesienią 1941 r. do mieszkania rodziny Rotkiewiczów w Crikvenicy w Dalmacji puka klient po odbiór oddanego do naprawy radia. W małym miasteczku na chorwackim wybrzeżu Adriatyku sporo osób już wie, że polski inżynier Wilhelm Rotkiewicz nie tylko reperuje odbiorniki radiowe, ale także – wbrew okupantom, którzy od kilku miesięcy rządzą w Jugosławii – potrafi przystosować je do odbioru fal krótkich. Dzięki temu możliwe jest słuchanie Londynu. Ale dzisiejszy klient to agent gestapo.
– Wiemy, co pan robi. I dokładnie wiemy, kim pan jest – oświadcza z satysfakcją Rotkiewiczowi.
Inżynier Wilhelm Rotkiewicz to znany przed wojną w Europie specjalista w dziedzinie techniki odbioru radiowego. Hitlerowcy oferują mu pracę w Niemczech i traktowanie całej rodziny jak Niemców. W tej sytuacji jest tylko jedno wyjście: przez swych jugosławiańskich przyjaciół inżynier zgłasza gotowość udziału w rozwoju przemysłu radiotechnicznego w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta