Trudne prawo do informacji
Trudne prawo do informacji
3 maja 1996 roku "Reporterzy bez granic" oddali do rąk czytelników swój siódmy raport o wolności prasy na świecie. W tym blisko pięciusetstronicowym tomie zapisano zamachy na wolność mediów, które odnotowano w 1995 roku w 149 krajach.
Zawód najwyższego ryzyka
"Reporterzy bez granic" zaznaczają, że nie ma żadnych przesłanek, które by w sposób wiarygodny przesądzały, czy w zeszłym roku wolność mediów była większa niż w latach poprzednich, czy też odwrotnie. Zauważają tylko, że sytuacja mediów w wielu krajach polepszyła się. Dotyczy to: Ghany, Haiti, Mozambiku, Filipin, Togo, Ukrainy, Jemenu. Pogorszyła się sytuacja mediów iosób w nich pracujących w Algierii, Bangladeszu, Burundi, Gambii, Indonezji, Nigerii, Serbii i Rwandzie. W pozostałych krajach nic się nie zmieniło, i tak w Birmie, Kubie, Chinach, Iranie, Iraku, Tunezji, Wietnamie i w krajach byłego ZSRR dziennikarstwo nadal jest zawodem najwyższego ryzyka.
W 1995 r. zmniejszyła się liczba ofiar śmiertelnych wśród dziennikarzy -- było ich 51, podczas gdy w 1994 r. -- 103 (w 1993 r. zabito 59 dziennikarzy, a w 1992 -- 61) . Jednak w zeszłym roku tak jak poprzednio większość dziennikarzy zginęła pracując w Afryce. Na czele krajów, w których giną dziennikarze znajduje się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta