Zygmunta Berlinga droga do partii
Z archiwów PRL
Zygmunta Berlinga droga do partii
Józef Stępień
Urodzony sto lat temu -- 27 kwietnia 1896 r. -- generał Zygmunt Berling zapisał się na trwałe w historii Polski, chociaż osobą publiczną był bardzo krótko -- zaledwie kilkanaście miesięcy -- od wiosny 1943 do jesieni 1944 roku. Podjęta przez niego działalność na rzecz stworzenia polskich oddziałów wojskowych w Związku Radzieckim, których nie miał zamiaru podporządkować ówczesnym władzom polskim na uchodźstwie, od początku wywoływała spory polityków. Co ciekawe, gen. Berlinga oceniali negatywnie zarówno politycy powiązani z przedwojennymi władzami sanacyjnymi, jak i byli członkowie Komunistycznej Partii Polski, z którymi współtworzył I Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki, mimo że każda z tych grup czyniła to z innego powodu. Dla pierwszych był on zdrajcą sprawy polskiej, dla drugich niemal faszystą.
Te polityczne oceny znajdują wciąż odbicie w literaturze historycznej dotyczącej postaci Generała, jak i stworzonego przez niego Wojska Polskiego. Wydaje się, że spór ten będzie się przedłużał, mimo iż dzisiejsza lewica zmieniła zdanie i zalicza Berlinga do grona swych bohaterów.
Setna rocznica urodzin Generała jest dobrą okazją do przypomnienia jego osoby, jako tej postaci z naszych najnowszych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta