Suor Strega
Suor Strega
Gustaw Herling-Grudziński
Trudno odtworzyć życiorys osób, które nie tylko milczą o swojej przeszłości, lecz zdają się świadomie i z uporem zacierać jej ślady. Wiadomo było od niej samej, że niegdyś, przed wstąpieniem do klasztoru, nazywała się Cecilia Onagaro; i że urodziła się w apulijskiej wsi, której nazwy -- czemu? -- wolała nie wymieniać. Od niej również wiedziano, że przywdziawszy habit zakonu Karmelitanek Bosych między Sieną i Volterną (po bardzo długim i burzliwym nowicjacie) , otrzymała na własną prośbę imię klasztorne Suor Caterina, przypuszczalnie na cześć Świętej Katarzyny Sieneńskiej. Nie było żadnego powodu -- do czasu przynajmniej -- by wyprawiać się do wsi w Apulii lub na klasztorne wzgórze w Toskanii dla ożywienia szczegółami jej skąpej biografii.
Do czasu przynajmniej. .. Tymczasem był dzień, w którym zbiegła z zakonu Suor Caterina, mając około trzydziestu lat, osiedliła się w Neapolu obok cmentarza Fontanelle. Zaprzyjaźniony ze mną świeżo antropolog Dagoberto pisał wówczas pracę doktorską o "duszach czyśćcowych" (ich główną siedzibą jest cmentarz Fontanelle) . Tam poznał byłą siostrę zakonną, która wciąż bezprawnie nosiła habit i posługiwała się klasztornym imieniem. Dyskrecja każe autorowi nie rozwodzić się zbytnio nad osobistymi aspektami tej znajomości. Dość, że mój...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta