Szata jedności
Pielgrzymi z całego świata podążają do Trewiru
Szata jedności
Krystyna Grzybowska z Bonn
Przewodniczący Kościoła Ewangelickiego Nadrenii, Peter Beier, stwierdził, że szata Chrystusa, do której podążają pielgrzymi katoliccy z całych Niemiec i całego świata, stanowi symbol jedności świata chrześcijańskiego. Po raz pierwszy do Trewiru, gdzie we wczesnoromańskiej katedrze od 19 kwietnia do 16 maja wystawiona jest na widok publiczny suknia Jezusa Chrystusa, w którą miał być ubrany podczas drogi krzyżowej, przybywają również protestanci. Marcin Luter, założyciel kościoła reformowanego, pielgrzymki do najświętszej niemieckiej relikwii nazwał "wielkim jarmarkiem diabła".
Dziś do Trewiru podążają, by na kilkadziesiąt sekund zatrzymać się przed szatą, obok katolików niekatolicy, przedstawiciele kościołów protestanckich, kościoła ortodoksyjnego, baptyści, metodyści i członkowie wielu innych wyznań. Nie ma i najprawdopodobniej nigdy nie będzie dowodów na prawdziwość sukni Chrystusa, kult szaty jest -- jak mówią teologowie -- "kultem relatywnym", a pielgrzymka do Trewiru ma być symbolem odnowy wiary.
Codziennie do najstarszego miasta niemieckiego, Trewiru przybywa około 40 tysięcy pielgrzymów; przyjeżdżają samochodami, autobusami pociągami z dalekich krajów, zza oceanu przylatują...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta