Więcej zapłacimy za pracę wykonywaną w nocy
Jedna godzina realizacji zadań służbowych przypadająca między 21 a 7 rano w styczniu przyszłego roku będzie kosztowała 1,65 zł. Wzrośnie zatem o 13 groszy
Ponieważ praca w nocy bardziej obciąża organizm niż praca w dzień, jest dodatkowo wynagradzana. Gratyfikacja ma postać dodatku, którego wysokość jest uzależniona od minimalnego wynagrodzenia za pracę, a więc co roku się zmienia. Ale to tylko u pracowników, do których stosuje się kodeks pracy. Dla niektórych zatrudnionych w budżetówce zasady obliczania dodatku są inne.
Według kodeksu
Pracodawcy, którzy stosują kodeks pracy (np. spoza sfery budżetowej), muszą płacić dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w porze nocnej w wysokości 20 proc. stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę (art. 1518 § 1 k.p.). I to niezależnie od:
- przyjętego rozkładu czy systemu czasu pracy,
- wykonywania pracy w nocy; wykonywana stale lub doraźnie,
- zajmowanego przez pracownika stanowiska,
- wypłacania innych należności, np. dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych.
Stawkę dodatku za godzinę pracy w nocy ustalamy odrębnie dla każdego miesiąca, ponieważ różna jest liczba godzin pracy w poszczególnych miesiącach zobacz - dodatek za pracę w nocy w 2010.
Liczymy ją, dzieląc minimalne wynagrodzenie brutto przez liczbę godzin pracy w danym miesiącu, a następnie mnożąc uzyskany wynik przez 20 proc. Wyliczoną stawkę mnożymy przez liczbę godzin pracy w porze nocnej, aby uzyskać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta