Magiczne terminy doręczeń i awiza
O problemach związanych z awizowaniem przesyłek sądowych i niespójnych przepisach prawa pisze asystent prezesa Izby Karnej Sądu Najwyższego
Doręczanie pism sądowych przez pocztę jest jednym z najczęstszych sposobów komunikacji organu postępowania z jego uczestnikiem. Przekłada się ono na istotne procesowo konsekwencje. W tym kontekście warto zwrócić uwagę na pewną nieprawidłowość rzutującą na kwestie oceny skuteczności doręczenia.
Chodzi o awizowanie przesyłek. W praktyce się zdarza, że na pierwszym awizie widnieje data próby pierwszego doręczenia oraz data upływu terminu siedmio- albo 14-dniowego, liczonego od dnia następującego po dniu pierwszej próby doręczenia. Następnie, jeżeli w terminie siedmiu dni od pozostawienia awiza nie odebrano przesyłki, poczta wystawia, zazwyczaj ósmego dnia, zawiadomienie powtórne ze wskazaniem dnia pierwszej próby doręczenia oraz daty upływu terminu 14-dniowego od tego właśnie dnia. Jeżeli więc przesyłka miałaby być doręczona 1 grudnia, to awizo zawiera datę 8 albo 15 grudnia jako ostatni dzień terminu, w którym przesyłka może być podjęta. Ponowne awizo, wystawione zazwyczaj 9 grudnia, zawiera informację o próbie pierwszego doręczenia 1 grudnia oraz ostateczny termin odbioru przesyłki – 15 grudnia.
Taka praktyka nie zawsze odpowiada prawu i wtedy wadliwie awizowana przesyłka nie może być uznana za prawidłowo doręczoną.
W procedurze cywilnej. Regułą jest, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta