Gminy często naruszają konkurencję
Wykorzystywanie pozycji dominującej na rynku, zwłaszcza usług wodociągowych i kanalizacyjnych, przez stosowanie niekorzystnych dla odbiorców postanowień umownych stało się specjalnością gmin
Gdy myślimy o praktykach monopolistycznych, to zazwyczaj w kontekście przedsiębiorstw i firm prywatnych, które usiłują zdominować rynek.
Okazuje się jednak, że przepisy ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów można i często trzeba stosować również do jednostek samorządu terytorialnego i podmiotów od nich zależnych.
Bardzo często się bowiem zdarza, że to właśnie gminy oraz należące do nich przedsiębiorstwa naruszają konkurencję. Głównie przez nadużywanie pozycji dominującej na rynku. Świadczy o tym chociażby liczne orzecznictwo prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
40-proc. udział w rynku
O tym, kiedy mamy do czynienia z sytuacją, w której określony podmiot ma na rynku pozycję dominującą, mówi przepis art. 4 pkt 10 ustawy z 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów (DzU nr 50, poz. 331 ze zm.).
Zgodnie z jego treścią pod pojęciem pozycji dominującej należy rozumieć taką pozycję przedsiębiorcy, która umożliwia mu zapobieganie skutecznej konkurencji na rynku właściwym przez stworzenie mu możliwości działania w znacznym zakresie niezależnie od konkurentów, kontrahentów oraz konsumentów. Przepis ten zawiera domniemanie prawne, zgodnie z którym przedsiębiorca zyskuje pozycję dominującą, jeżeli jego udział w rynku właściwym przekracza 40 proc.
Przepis...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta