Przy powrocie do firmy wakacje za absencję się nie należą
Po wyroku przywracającym do pracy chroniony w wieku przedemerytalnym nie skorzysta z wypoczynku za czas, kiedy nie miał zajęcia
– Jak rozliczyć urlop wypoczynkowy pracownika za 2009 r., jeżeli 16 lutego 2009 r. wypowiedziano mu angaż bez obowiązku świadczenia pracy? Trzymiesięczny okres wypowiedzenia skończył się 30 maja 2009 r. W tym czasie rozliczyliśmy mu osiem dni zaległego urlopu za 2008 r. i dziesięć dni bieżącego należnego do końca maja 2009 r.
Zgodnie z wyrokiem sądu pracy został przywrócony do pracy (z powodu przed- emerytalnego okresu ochronnego oraz trwającej umowy na czas nieokreślony) i podjął ją w ciągu siedmiu dni od uprawomocnienia się orzeczenia. Szef wypłacił zaległe wynagrodzenie, nie uwzględniając jednak odsetek.
Czy postąpił słusznie?
A jak rozliczyć urlop wypoczynkowy, skoro wymówienie jest nieważne? – pyta czytelnik .
Rozstając się z pracownikiem, pracodawca musi się z nim rozliczyć ze wszystkich należności. Chodzi więc o prawidłowo ustalone wynagrodzenie, ale także świadczenia związane np. z urlopem wypoczynkowym.
Rozliczenia przy pierwszym rozstaniu
Skoro szef nie zmobilizował pracownika do wykorzystania urlopu w okresie wypowiedzenia, do czego miał prawo na podstawie art. 1671k.p., to z końcem upływu jego angażu trzeba było za to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta