Fiskus nie odpowiada jednoznacznie, czy kierowcom w podróży należą się diety
Diety wypłacane kierowcom będącym w podróży służbowej, tak jak w przypadku innych pracowników, powinny korzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego. Organy podatkowe nie mają jednak klarownego stanowiska w tej sprawie
Co do zasady na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są diety i inne należności za czas podróży służbowej pracownika, podróży osoby niebędącej pracownikiem do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub w przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju, z zastrzeżeniem ust. 13 (art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a ustawy o PIT).
Co jest wyjazdem
W praktyce niejednokrotnie powstaje jednak problem, kiedy mamy do czynienia z podróżą służbową. Ta wątpliwość dotyczy w szczególności pracowników zatrudnionych w charakterze kierowców.
Istotą pracy kierowców są bowiem stałe wyjazdy do różnych miejscowości zarówno w kraju, jak i za granicą, niezależnie od wskazanego w umowie o pracę miejsca wykonywania pracy. Teoretycznie można by więc uznać, że przez większość czasu pracy odbywają oni podróż służbową.
Ustawy podatkowe milczą
Przepisy prawa podatkowego nie zawierają definicji podróży służbowej. Dlatego w tej kwestii należy posłużyć się definicją zawartą w kodeksie pracy. W jego art. 775 § 1...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta