Czasem zasiłek macierzyński dostanie ten, kto nie ma już etatu
Tak będzie, jeżeli kobieta straci posadę z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy. A także w sądowo udowodnionych przypadkach nieprawidłowego zwolnienia
Świadczenie to z reguły przysługuje, jeżeli pracownica w okresie ubezpieczenia chorobowego albo urlopu wychowawczego urodziła lub przyjęła dziecko na wychowanie, w tym także w ramach rodziny zastępczej.
Taka zasada wynika z art. 29 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.; dalej ustawa).
Otrzymanie zasiłku macierzyńskiego nie jest związane z koniecznością przebycia okresu wyczekiwania, który jest wymagany do uzyskania zasiłku chorobowego.
Jednak może się zdarzyć i tak, że zasiłek macierzyński będzie przysługiwał pracownicy, także gdy urodziła dziecko po ustaniu ubezpieczenia chorobowego, czyli po zakończeniu zatrudnienia. Jest to możliwe w ściśle określonych przypadkach. Gdzie ich szukać? Wymienia je art. 30 ustawy.
Ogłoszenie likwidacji
Zgodnie z nim pracownica będąca w ciąży, z którą rozwiązano stosunek pracy wskutek ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, gdy urodzi dziecko już po ustaniu zatrudnienia, ma prawo do zasiłku macierzyńskiego.
Pracownicy, z którą rozwiązano stosunek pracy w okresie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta