Powód wybiera, gdzie rozstrzygać konflikt
Przed złożeniem pozwu w sprawie pracowniczej warto ustalić, który sąd będzie właściwy do rozpoznania sprawy. Tym bardziej że przepisy kodeksu postępowania cywilnego przewidują w tym zakresie znaczne ułatwienia
Powództwo w sprawach z zakresu prawa pracy może być wytoczone bądź przed sądem właściwości ogólnej pozwanego, bądź przed sądem, w którego okręgu praca jest, była lub miała być wykonywana, ale i przed sąd, w którego okręgu znajduje się zakład pracy.
Pozwala na to art. 461 § 1 kodeksu postępowania cywilnego. Przepis ten stwarza osobie decydującej się na wytoczenie powództwa szerokie możliwości wyboru sądu właściwego do rozpoznania sprawy. Może ona wybrać sąd najbardziej dogodny dla niej ze względu na miejsce zamieszkania lub ten, do którego jest jej najłatwiej dojechać.
Powód może bowiem wybrać sobie sąd właściwy dla miejsca zamieszkania lub siedziby pozwanego, sąd, w którego okręgu wykonuje albo wykonywał pracę lub gdzie miała być ona wykonywana, ewentualnie sąd, w którego okręgu znajduje się zakład pracy.
Przy czym te szerokie możliwości wyboru sądu właściwego miejscowo przysługują zarówno pracownikowi, jak i pracodawcy w zależności od tego, który z nich jest powodem.
Zgodnie z celem ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta