Od stycznia 2010 r. dłużej na zasiłkach macierzyńskich
To dobra wiadomość nie tylko dla pracowników, ale też zleceniobiorców i prowadzących działalność gospodarczą. Wszyscy zyskają dodatkowy czas na realizację obowiązków rodzicielskich, za który zapłaci ZUS
Zasiłek macierzyński (dalej zasiłek) przysługuje tym, którzy podlegają ubezpieczeniu chorobowemu, tj.
- pracownikom – za okres udzielonego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego i urlopu ojcowskiego,
- innym osobom, np. zleceniobiorcom, osobom prowadzącym pozarolniczą działalność – za takie same okresy urlopów, z jakich korzystają pracownicy; w związku z tym wszystkie zasady opisane w tym artykule ich również dotyczą, z wyjątkiem zasiłku w okresie zatrudnienia u pracodawcy, który udzielił urlopu.
Wynika to z art. 29 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).
Kolejne tygodnie...
Pracownica, która urodziła dziecko, ma prawo, po wykorzystaniu podstawowego urlopu macierzyńskiego, do dodatkowego urlopu macierzyńskiego, za który przysługuje jej zasiłek. Okres dodatkowego urlopu i wypłaty zasiłku w okresie od 1 stycznia 2010 r. do 31 grudnia 2011 r. wynosi:
-...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta