Fundusz zapłaci zaległe wynagrodzenie, ale nie ma co liczyć na odsetki
W razie niewypłacalności pracodawcy roszczenia zatrudnionych osób wynikające ze stosunku pracy powinny zostać zaspokojone ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych
A to dlatego, że należności pracownicze są zabezpieczone na wypadek, gdyby kiepska sytuacja finansowa firmy nie pozwalała na ich wypłacenie.
Natomiast szczegółowe zasady, zakres i tryb ochrony roszczeń pracowniczych reguluje ustawa z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (DzU nr 158, poz. 1121 ze zm.; ustawa).
Kiedy ją stosujemy?
Dla przedsiębiorców
Przepisy ustawy obejmą przede wszystkim zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, umowy o pracę nakładczą czy nawet umowy agencyjne, zlecenia lub inne umowy o świadczenie usług, jeżeli z tego tytułu podlegają obowiązkowi ubezpieczenia emerytalnego i rentowego. Tak będzie w przypadku niewypłacalności ich pracodawcy będącego przedsiębiorcą w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej.
Przy czym regulacja ta nie ma zastosowania do małżonka pracodawcy, a także jego krewnych i powinowatych. Za tych uznaje się dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione, rodzeństwo, rodziców, macochę i ojczyma, osoby przysposabiające, wnuki, dziadków, zięciów i synowe, bratowe, szwagierki i szwagrów. Oznacza to, że osoby te, w razie zatrudnienia na podstawie stosunku pracy lub innego stosunku prawnego związanego z obowiązkowym ubezpieczeniem społecznym, nie będą uznawane za te, które mogą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta