Z funkcyjnym również wolno się rozstać
Członkowie rad nadzorczych wybrani przez załogi w spółkach Skarbu Państwa i komunalnych są szczególnie chronieni przed utratą posady. Ale nie przed dyscyplinarką
Czy możemy zwolnić z pracy członków rady nadzorczej wybranych bezpośrednio przez pracowników w spółkach z o.o. z udziałem samorządu terytorialnego?
Dotyczy to członka tej rady, który zabiegając jedynie o własne stanowisko i interes, odmawia wykonywania poleceń służbowych jako pracownik, swoim postępowaniem powoduje konflikty z zarządem, wywołuje napięcia wśród załogi. Sytuacja pogarsza się, co możemy zrobić? – pyta czytelniczka.
Szczególna ochrona pracowników spółek komunalnych i Skarbu Państwa wybranych przez załogi do rad nadzorczych tych spółek sprowadza się do zakazu wypowiadania im umów o pracę przez pracodawcę w okresie ochronnym.
Trwa on przez czas tej kadencji i rok po jej upływie. Zakaz ten ma charakter bezwzględny, czyli nie zależy od przyczyn, jakie ległyby ewentualnie u podstaw wypowiedzenia.
Tak wynika z art. 18 ust. 6 ustawy z 20 grudnia 1996 r. o gospodarce komunalnej (DzU z 1997 r. nr 9, poz. 43 ze zm.) i art. 15 ustawy z 30 sierpnia 1996 r . o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych (DzU z 2002 r. nr 171, poz. 1397 ze zm.).
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta