Podwładny może liczyć na wyższą rekompensatę
Przy zwolnieniach z przyczyn niedotyczących pracowników pracodawcy zawierają często ze związkami zawodowymi porozumienia określające ich zasady. Jeśli są one korzystniejsze od norm ustawowych, pracownicy mogą na ich podstawie otrzymać odprawy pieniężne w wyższej wysokości
Prawo do odprawy pieniężnej określa art. 8 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU nr 90 poz. 844 ze zm.).
Ustawa ta dotyczy tylko tych pracodawców, którzy zatrudniają co najmniej 20 pracowników. Jeżeli więc u takiego pracodawcy zwolnienie pracownika z pracy następuje z przyczyn niedotyczących tego pracownika, przysługuje mu prawo do odprawy pieniężnej.
Na podstawie ustawy
Wysokość odprawy jest uzależniona od zakładowego stażu pracy. Zgodnie z ustawą pracownik ma prawo do odprawy w wysokości:
- jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż dwa lata;
- dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy od dwóch do ośmiu lat;
- trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli był zatrudniony u danego pracodawcy ponad osiem lat.
Przy czym do okresu zatrudnienia, od którego zależeć będzie wysokość odprawy, należy wliczać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta