Królewska uczta
Jeszcze nigdy w Warszawie nie było tak licznie i silnie obsadzonego turnieju w królewskiej grze. Były to zarazem już piąte ME w szachach szybkich w naszej stolicy.
Pobity został nie tylko rekord frekwencji
(697 osób z 22 krajów). W IX Turnieju Amplico Life, któremu Europejska Unia Szachowa po raz piąty nadała rangę mistrzostw Europy w szachach szybkich, wystartowała także m.in. rekordowa liczba zawodników zaliczanych do pierwszej dziesiątki szachistów świata, posiadających ranking powyżej 2700 pkt oraz mieszczących się w pierwszej setce rankingu Światowej Federacji Szachowej (FIDE).
Jednak nie tylko wysoki poziom sportowy, który gwarantował udział 49 arcymistrzów, dziesięciu arcymistrzyń oraz 37 mistrzów międzynarodowych cechował te unikatowe zawody. Ich największą wartością był masowy udział dzieci i młodzieży (200 do lat 12 i 300 do lat 18). Dzięki otwartej formule (mógł zagrać każdy bez względu na wiek, posiadany ranking, a także jego brak) w pierwszych rundach dziecko mogło zagrać nawet z arcymistrzem.
– Oczywiście, cieszymy się z brązowego medalu naszego najlepszego reprezentanta Radka Wojtaszka, ale serce rosło, gdy się patrzyło na tak liczne grono najmłodszych szachistów. Myślę, że walory edukacyjne tej imprezy trzeba stawiać na równi ze sportowymi – ocenia Maria Macieja, dyrektorka turnieju.
Uroki walki
Radosław Wojtaszek, który bronił na Torwarze tytułu mistrza Europy, przepustkę do meczów barażowych zdobył po bratobójczym pojedynku z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta