Strona może udowodnić swoje twierdzenia na różne sposob
Przepisy mówią, że fiskus powinien dopuścić jako dowód wszystko, co może się przyczynić do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem. Nie może mówić, że jakiś dowód jest lepszy od innego
Co zatem może być dowodem w sprawie podatkowej?
Artykuł 181 ordynacji podatkowej mówi, że dowodami w postępowaniu podatkowym mogą być w szczególności księgi podatkowe, deklaracje złożone przez stronę, zeznania świadków, opinie biegłych, materiały i informacje zebrane w wyniku oględzin, informacje podatkowe oraz inne dokumenty zgromadzone w toku czynności sprawdzających lub kontroli podatkowej oraz materiały zgromadzone w toku postępowania karnego albo postępowania w sprawach o przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe.
W postępowaniu podatkowym dopuszczalne są zatem również inne dowody niż wyliczone w art. 181 – byleby mogły się przyczynić do wykrycia prawdy, a nie są sprzeczne z prawem.
Czasem nie ma potrzeby
Co do zasady organ podatkowy obowiązany jest zebrać i w sposób wyczerpujący rozpatrzyć cały materiał dowodowy. To on ma zatem obowiązek zebrać materiał dowodowy.
Dowodu nie wymagają jedynie fakty powszechnie znane oraz fakty znane organowi z urzędu.
Fakty znane z urzędu to takie, które są znane organowi podatkowemu prowadzącemu postępowanie z racji sprawowanych funkcji lub zajmowanego stanowiska (tak w komentarzu do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta