Przepisy ściśle określają minimalne stawki
Wysokość najniższej pensji zasadniczej zależy od stopnia awansu zawodowego nauczyciela, jego kwalifikacji oraz realizowanego wymiaru obowiązkowych zajęć
Tymi dyrektywami ma się kierować minister edukacji narodowej w określaniu co roku poziomu minimalnych stawek pensji zasadniczych dla reprezentantów tej profesji, w drodze zmian rozporządzenia o stawkach minimalnych, w porozumieniu z szefem resortu pracy oraz po zasięgnięciu opinii Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.
Tegorocznej aktualizacji dokonał w nowelizacji rozporządzenia o stawkach minimalnych z 18 grudnia 2009 r. (DzU nr 222, poz. 1755) > patrz tabela.
Przepisy te są wspólne dla wszystkich szkół: prowadzonych zarówno przez jednostki samorządu terytorialnego (rada gminy, rada powiatu lub sejmik województwa), jak i przez administrację rządową (właściwi ministrowie).
Wzrost od 1 stycznia
Podwyższenie wynagrodzeń nauczycieli w ślad za wzrostem minimalnych stawek zasadniczych następuje najpóźniej w ciągu trzech miesięcy po ogłoszeniu ustawy budżetowej, ze wstecznym wyrównaniem, od 1 stycznia danego roku. Organy prowadzące kierują się wówczas dyrektywą utrzymania poziomu średnich wynagrodzeń.
Organy prowadzące szkoły samorządowe mogą zwiększać środki na płace, w tym podwyższać minimalne pensje zasadnicze nauczycieli podane w rozporządzeniu o stawkach minimalnych. Robią to w drodze modyfikacji regulaminu wynagradzania nauczycieli, którą muszą uzgodnić ze związkami zrzeszającymi przedstawicieli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta