Wspólnik zażąda rozwiązania, gdy ma ważne powody
Spółka jawna może funkcjonować tylko przez pewien ustalony czas lub bezterminowo. Wolno ją także wcześniej rozwiązać, ale jedynie w określonych przypadkach
Tak będzie, jeśli wystąpią przyczyny przewidziane w samej umowie spółki.
Czyli?
Na przykład wtedy, gdy z jej treści wynika, że spółka trwa aż do zakończenia pewnych czynności, takich jak budowa wodociągu. Równie dobrze umowa może przewidywać rozwiązanie spółki jawnej po upływie określonego czasu, np. roku czy pięciu lat.
Albo na czas trwania koncesji. Choć trzeba pamiętać, że spółkę uważa się za przedłużoną na czas nieoznaczony w przypadku, gdy pomimo istnienia przyczyn rozwiązania, przewidzianych w umowie, prowadzi ona swoją działalność za zgodą wszystkich wspólników. Tak wynika z art. 59 kodeksu spółek handlowych.
Pisemna zgoda
Natomiast sytuacje powodujące rozwiązanie tej spółki osobowej wymienia art. 58 kodeksu spółek handlowych. Razem z pierwszą, już opisaną opcją (umowa spółki) przyczyn takich jest sześć. Jakie są pozostałe?
Kolejna to zgodna uchwała wszystkich wspólników. Przy czym powinna ona zostać podjęta w takiej samej formie, jakiej wymaga zawarcie umowy spółki, czyli na piśmie. A to dlatego, że z art. 23 kodeksu spółek handlowych wynika wymóg zawarcia umowy spółki jawnej na piśmie pod rygorem nieważności.
Spółka ulegnie również rozwiązaniu w przypadku upadłości, chyba że postępowanie upadłościowe zostało uchylone lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta