Program komputerowy nie jest dziełem literackim
Płatność za korzystanie z oprogramowania komputerowego nie podlega podatkowi u źródła jako należność licencyjna w myśl polsko-irlandzkiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania
Utożsamianie programu komputerowego z dziełem literackim jest zastosowaniem niedopuszczalnej w prawie podatkowym wykładni rozszerzającej.
Tak orzekł NSA 13 stycznia 2010 r. (II FSK 1182/08).
Spółka kupowała prawa do korzystania z oprogramowań komputerowych, w tym od kontrahentów mających siedzibę w Irlandii. We wniosku o interpretację pytała, czy wypłacając im należności z tego tytułu, zobowiązana jest do poboru zryczałtowanego podatku dochodowego w myśl art. 12 polsko-irlandzkiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Jej zdaniem zapłata wynagrodzenia zagranicznemu kontrahentowi nie jest wypłatą należności licencyjnych i nie podlega opodatkowaniu w Polsce.
Organ podatkowy nie zgodził się z tym, stwierdzając, że o zakwalifikowaniu tego wynagrodzenia do należności licencyjnych w rozumieniu art. 12 umowy decyduje sposób wykorzystania programu. Brak wyraźnego wskazania oprogramowania komputerowego w art. 12 ust. 3a umowy nie przesądza o wyłączeniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta