Nie każda restrukturyzacja jest korzystna podatkowo dla udziałowców
Jak przekształcić spółkę kapitałową w osobową, ponosząc przy tym jak najmniejsze obciążenia podatkowe? Alternatywnych rozwiązań jest kilka, nie wszystkie jednak będą korzystne
Bezpieczeństwo podatkowe to niewątpliwie jeden z kluczowych warunków powodzenia działań restrukturyzacyjnych. Z tego względu każda transakcja o takim charakterze powinna być poprzedzona dogłębną analizą jej skutków podatkowych.
Często bowiem w grę wchodzi wiele alternatywnych rozwiązań, pozwalających osiągnąć zamierzony cel gospodarczy, które różnią się od siebie istotnie pod względem skutków w sferze podatkowej. Przykładem jest zmiana formy prawnej ze spółki kapitałowej na spółkę osobową.
Dlaczego korzystniej mieć spółkę osobową
Od kilku lat rośnie zainteresowanie wspólników spółek kapitałowych (osób fizycznych) zmianą formy prowadzenia działalności na spółkę osobową (najczęściej komandytową i komandytowo-akcyjną). Wynika to przede wszystkim z tego, że dochody z działalności gospodarczej osiągane przez spółki osobowe (niebędące podatnikami podatku dochodowego) są korzystniej opodatkowane tylko u ich wspólników, a zatem jednokrotnie.
Transfer zysków wypracowanych przez spółki kapitałowe na rzecz ich wspólników jest natomiast opodatkowany podwójnie, raz na poziomie spółki i ponownie w momencie wypłaty dywidendy. Powoduje to, że łączne opodatkowanie dochodów uzyskiwanych przez wspólników spółki kapitałowej może...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta